Világszerte egyre népszerűbb a Tik-Tok nevű alkalmazás, 800 millió aktív felhasználója van, és tavaly többen töltötték le, mint a Facebookot.

De mi is a Tik-Tok? A Musically utódja, napjaink egyik leggyorsabban fejlődő közösségi médiaplatformja, amit bárki letölthet okostelefonjára, és segítségével elkészítheti 15 másodperces videóit. A rövid videók lényege, hogy előre felvett szövegre vagy zenére kell tátogni, esetleg táncolni. Ezek a felvett hangok lehetnek Győzike legviccesebb beszólásai, vagy akár kedvenc zeneszámunk, amire táncolhatunk. A legfontosabb az időzítés és a kreativitás. Vannak olyan tiktokkerek is, akik nemcsak tátogós videókat készítenek, hanem kihívás videókat is, vagy rövid kis vlogokat a mindennapjaikról.

A Tik-Tok használói átlagosan 10–25 évesek, de elvétve akadnak köztük idősebbek is. Nemcsak külföldön, nálunk is hódít az őrület, bár a tiktokkerek nem tudnak egyelőre ebből megélni. Sikerét az alkalmazás talán annak is köszönheti, hogy a Youtube-videók a fiataloknak már túl hosszúak, nem bírják lekötni a figyelmüket. Ahhoz, hogy valaki jó tiktokkerező legyen, csak egy kis időre van szüksége, meg egy kis kreativitásra. Ezek a rövid videók nem teremtenek nagy értéket, céljuk csupán a szórakoztatás.

A világ első számú tiktokkere az amerikai Loren Gray, aki már 38,3 millió követővel rendelkezik, videóit 5,5 milliárdszor látták. Őt követi a Tik-Tok, az alkalmazás saját profilja 36,6 millió követővel, a dobogó harmadik fokára pedig az amerikai Zach King állhat fel 32,6 millió követővel.

Magyarországon is egyre népszerűbb a fiatalok körében az alkalmazás. Tavaly ősszel megrendezték az első magyar TikTok-fesztivált. Czura Karina lett az év TikTok-videósa, a szakmai zsűri és a közönség szavazatai alapján. A mindössze 15 éves lány 299 ezer követővel rendelkezik a platformon, videóit átlagosan 100 ezren nézik meg, legnézettebb videóját több mint 8 millióan látták. 2019 TikTok-felfedezettje Radics Zsombor, a közönségdíjat Makovics Tina zsebelhette be, az év TikTok videója pedig Liszkai Márk táncparódiája lett.

A NuHeadz Talent Management influenszer- és modellügynökség januárban ismertette több mint ezer TikTok-felhasználó megkérdezésével készült, nem reprezentatív felmérésének eredményeit, amelyek alapján megrajzolták a magyar tiktokkerek profilját. Az alkalmazás a 11–18 éves városi magyar instagramozó fiatalok körében a legnépszerűbb, felhasználói pedig sokkal hamarabb felismerik a TikTok-videósokat, még akkor is, ha az nem tartozik a korosztályukhoz (pl. a TikTok-videókat készítő Csonka András színművész-műsorvezetőt 73%-uk felismeri), mint Karácsony Gergelyt, Budapest főpolgármesterét, akit a 2019-es választásokat követő héten készült felmérés részvevői közül csak minden harmadik tudott azonosítani, de még a színészlegenda Gálvölgyi Jánost is csak 44%-uk ismerte fel.

A NuHeadz a legnézettebb magyar videók elérési adatainak tanulmányozása alapján 1–1,3 millióra becsüli a magyarországi aktív TikTok-felhasználók számát. Az ügynökség által képviselt TikTok-videósok számadatai szerint a platformon kiemelkedő Bóna Bia, akinek volt olyan videója, amelyre több mint 15 ezer komment érkezett, Czura Karina, akinek a legnézettebb videóját világszerte több mint 8 millióan látták, de volt olyan szponzorált tartalom is, amely közel 1 milliós elérést hozott. Togyela Dominik, aki mindössze fél éve regisztrált a platformra, az egyik leggyorsabban növekvő magyar TikTok-oldalként több mint 100 ezer követőt gyűjtött össze.

Hozzászólások