Hallgatói Kisokos magyar egyetemistáknak
Nem minden docens dékán, de vajon minden dékán docens? Anyukádon kívül kinek panaszkodhatsz, ha zavar, hogy A tanár nem tartotta meg az óráját? Ilyen és ehhez hasonló ínyencségekről tájékoztat a Hallgatói Kisokos: mindenről, amit az egyetemistának tudnia érdemes a küzdelmesen áttanult és átszórakozott diákéveit elmaradhatatlanul kísérő felsőoktatási intézet és egyetemi élet bugyrairól.
A Jogaink Egyesület szakmai segítségével a Hallgatói Kisokosban a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) és a Jurátus Kör ismerteti a hallgatók jogait és kötelességeit, tisztázza az egyetemi élet fogalmait. A kisokos szerkesztőcsapata szerint a jogsértések csak úgy kerülhetők el, ha a diákok tisztában vannak a rájuk vonatkozó szabályokkal. Ebben megerősítette őket a Kolozsvári Magyar Joghallgatók Szervezetével végzett tavalyi kutatás, amely feltérképezte a kolozsvári magyar diákok hallgatói jogokkal és kötelezettségekkel kapcsolatos ismereteit. A kutatás kérdőívét 1302 diák töltötte ki különböző egyetemekről, szakokról, évfolyamokról, eredménye szerint pedig a válaszadók 80%-a fontosnak tartotta a tájékoztató kiadvány létrehozását. Fellapoztuk mi is a hiánypótló kisokost, és íme, miket találtunk benne.
Olvashatunk általánosan a jogokról, a jogrendszer felépítéséről, de még arról is, hogy mire kell gondolni, amikor bemondja a néni a televízióban, hogy új kormányrendeletet fogadtak el az öltönyösök. Másik fejezet kifejti a diákképviselet rendszerét. Oké, vannak csoportfelelősök, évfolyamfelelősök és diákképviselők, ez eddig tiszta, na de tudtad, hogy létezik diákszenátor és diákprefektus is? Ráadásul komoly feladatokat bíznak rájuk. A diákszenátor például szavazati joggal rendelkezik, és azt gyakorolhatja, amikor prefektust, főtitkárt vagy alprefektust választanak.
Szinte biztos, hogy elsőévesként senki sem értette, mi a különbség a dékán és a docens között, vagy miért hangzik el olyan gyakran a rektor fogalma. A Hallgatói Kisokos ezek megértésben is segít nemcsak elsőéveseknek, hanem bárkinek, aki olyannyira van csak tisztában ezekkel a fogalmakkal, mint én voltam eddig.
Az is újdonság számomra, hogy ha az egyetemi oktató nem tartotta meg az órát, és erről nem jelzett a csoportnak, akkor a diákok nyugodtan fordulhatnak az intézetigazgatóhoz vagy a tanszékvezetőhöz, hogy a dolgok végére járjon. Hogy más helyzetekben hol kereshettek segítséget, azt az Egyetemi hierarchia fejezetben részletesebben elolvashatjátok.
A kötetben gólyáknak szánt gyorstalpaló tisztázza az egyetemi élet alapfogalmait, mint például az államvizsgát, a diákkártyát és a kedvezményeket, a krediteket, az ösztöndíjakat, a szakosztályokat, illetve a szesszió és a pótszesszió jelenségét. Elsőre rengeteg információnak tűnik, de könnyen fogyasztható, nem szakirodalom. A korábbi elsőéves évfolyamokkal ellentétben ti most már mindezeket a fogalmakat ötperces olvasással megismerhetitek.
Ha szeretnél további információkat megtudni a hallgatói jogokról, a panaszjogról, a diszkriminációról, vagy az Európai Unión belüli mozgási lehetőségek érdekelnek, keresd a kisokost a KMDSZ szakosztályainál vagy elektronikusan a diákszövetség Facebook-oldalán. Viszont ide kattintva is elérheted
Hozzászólások