Madarak, repülők, csillagok
Ilyés Krisztinka Papírcsillag* című kötetéről
Bárki mondhat bármit, de legbelül mindannyian visszavágyunk felhőtlen gyerekkorunkba. Mindenkinek más hiányzik azokból az időkből. A két copfba kötött hajviseletek, a lenyalható sütikrémes fakanalak, a pöttyös labdák, a vízfestékes, színes ceruzás rajzok, amelyek mindig tökéletes ajándékként szolgáltak, lehetett szó bármilyen ünnepi alkalomról. A Papírcsillag című verseskötet segíti az olvasót visszatalálni gyermeki énjéhez, kamaszszerelmeihez, ugyanakkor a halál témáján is elgondolkodtat.
A szerző, Ilyés Krisztinka Keszthelyen született 1999-ben, Gyergyóalfaluban nőtt fel. A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen szerzett alapszakon bölcsészdiplomát, jelenleg az Eötvös Loránd Tudományegyetem irodalom- és kultúratudomány mesterképzésének hallgatója. Már általános iskolás kora óta ír verseket és prózákat, akkori magyartanára, Farkas Wellmann Endre figyelt fel tehetségére.
Papírcsillag című debütáló kötetében Ilyés Krisztinka többek között a naiv gyerek perspektívájából szemléli a világot, de a papírlapok tengerében más témájú költeménnyel is találkozik az olvasó. A fekete tinta sorai között mintha mesevilág teremtődne meg, ahol a hercegnőre nemcsak a papírsárkányok jelentenek veszélyt, hanem a magány, a szabadság, a szerelem és a halál feldolgozása is.
A kötet versei olykor bizarrnak tűnhetnek. A szerző érdekes, merész, már-már abszurd képzettársításokkal lepi meg az olvasót. Varga Melinda így fogalmaz a fülszövegben: „(…) a költői képek csak addig szokatlanok, ameddig az olvasó nem tér vissza a gyermeki énjéhez, ahol tavakat úsztat a villanykörte, az arcról legördülnek a szeplők, hintázik a hold, csillagok lovagolnak, a tengerben papírhajók úsznak, s Isten szemeket csúsztat a bőrünk alá.”
Szerkezetileg a kötet három ciklusra oszlik: a Gyermekrajzban a költő a már említett gyermeki én szemszögéből beszél, a Magánrepülés javarészt szerelem, félelmek, önkeresés, élet tematikájú versekből áll, a Halálnapló pedig az előbbiektől teljesen eltérő nyelvezetű rész szívszorító történettel.
*Előretolt Helyőrség Íróakadémia, Budapest, 2021.
Hozzászólások