Minden félnek áldás, ha valami jót tud adni az ember a társának. Legyen szó tárgyról, érzésről, bármiről, amire valakinek szüksége van, vagy csupán boldoggá teszi. Az Estuar Alapítvány ingyenes segítséget kínál mentális betegeknek, amivel közelebb kerülhetnek a társadalomhoz és a gyógyuláshoz. Teszik mindezt kemény munkával, ugyanakkor ragyogó, kedves mosollyal, de ahhoz, hogy elképzeléseik megvalósulhassanak, mindig szükség van – főleg anyagi – segítségre. Ilyen segítséget kínált a Mano & Gregor együttes: pénteki kolozsvári karitatív koncertjén pazar hangulatot teremtett. A jótékonysági koncerten találkozhattunk az alapítvány dolgozóival, közülük Finta Orsolya szociális munkást, mentálhigiénés szakembert, alapítványvezetőt kérdeztük az egyesület múltjáról, jelenéről, jövőjéről.

Hogyan jött létre, mivel foglalkozik az Estuar Alapítvány?

– Alapítványunkat pszichiáterekből álló közösség hozta létre a rendszerváltás után, lehetőséget kínálva a mentális betegségben szenvedőknek arra, hogy a kórház, pszichiátria falain kívül is kezelésben részesüljenek. Tabutéma volt akkoriban a mentális betegség: mindenkinek egészségesnek kellett lennie és dolgoznia, szó sem volt arról, hogy valaki nem fizikailag, hanem elméjét tekintve küszködne bármivel is és emiatt kerülne felmentésre. Kezdetben Bukarestben, majd néhány évre rá Kolozsváron is nappali központok alakultak.

Hogyan tudjátok fenntartani az alapítványt?

– Akárcsak a többi alapítvány, az Estuar is projektekből, pályázatokból „élhet”. Támogatóvonalon keresztül, mindig adott témához kötve megpályázunk egy bizonyos összeget és ha megnyerjük, ezen keresztül érkezik az a pénzkeret, amiből meg tudjuk szervezni a tevékenységeket. Rendszerint Bukarestben történik a pályázás, az ottani csapat gondolja ki, hogy a bukarestin kívül a három másik helyszínünkön, ahol nappali központ működik (Giurgiu, Ploieşti, Kolozsvár), mit kéne fejleszteni, mire lenne szükség, és arra vonatkozóan pályáznak.

Milyen jellegűek ezek a pályázatnyertes projektek?

– Március végéig zajlik például Adjunk hangot a mentális egészségnek (Sănătatea mentală are nevoie de empowerment) témájú projektünk, amelynek kisebb részéért felelünk. Ennek a projektnek a célja javítani a felnőtt mentális betegek kommunikációs képességeit. Mi megteremtjük ennek a keretét találkozókon, szemináriumokon, klienseink pedig gyakorolhatják, hogyan ismertessék valamely hétköznapi problémájukat fontos tisztséget betöltő személyek előtt. Például tudjanak bemutatni őket érintő törvényváltoztatási javaslatot, vagy bármi olyasmit képesek legyenek felvetni, amire vágynak.

A Mental Health Europe szervezte Mentality nevű projektünk célja kapcsolatot teremteni a mentális egészséggel foglalkozó szervezetek között és segíteni őket az olyan váratlan válsághelyzetekre való felkészülésben, mint például a Covid vagy a háború. Európa hat országának együttműködésével zajlik ez a program: a mentális egészség területén három országban bevált, jól működő modelleket próbálják alkalmazni a másik három országban. Mi lengyel modellt próbálunk ki: a Lengyelországból átvett modell alkalmazásával a projekt végéig ki kéne alakuljon a segítő helyeket összesítő, jellegüket leíró térkép. Esetünkben a kétéves támogatás jövő év végéig érvényes. A foglalkoztatás általi közösségi integrációt célozza a másik, kifejezetten kolozsvári programunk: a dolgozni vágyó felnőtt mentális betegeket segítené álláshoz jutni.

Hogyan épül fel az alapítvány csapata?

– Nagyon fontos a nappali központ (ahol a tevékenységek zajlanak) és hogy annak komplex csapata legyen, ebből sajnos most egyikkel sem rendelkezünk. Ideális esetben kellene hogy legyen alapítványvezető, projektasszisztens, pszichológus, pszichiáter, szociális munkás, ügyvéd, munkaterapeuta, művészetterapeuta és tanácsadó is. Valamikor ez volt a csapatunk összetétele. Ha a csapat teljes – és nekem volt szerencsém ilyen formában látni 2009 és 2014 között –, az az ügyfeleinken is látszik, jobban boldogulnak. A nappali központban hétfőtől péntekig csoportokkal foglalkozunk, közösségi munka, kampányok, találkozók és párhuzamosan tanácsadások zajlanak. Ez nagyon összetetten működött annak idején. Azok, akik akkor jártak hozzánk, sokkal többet kaptak tőlünk, mint most, amikor nincs biztos hely, ahol a nappali központunk működhet. Az embereken érződik, hogy nem úgy kapcsolódnak be az alapítvány tevékenységeibe, mint régen, túl erős a bizonytalanság. Van, aki családtagjaként tekint rám, és úgy jön oda hozzám, hogy „Jaj, csak érted jövök, csak érted csinálom”. Jelenleg viszont egyetlen pályakezdő pszichológusból és belőlem mint vezetőből áll a csapat. A hatékonysághoz teljes csapatra, bázisra, rendszerre van szükség.

Milyen jellegű szolgáltatásokat kínáltok a klienseknek?

– Kolozsváron két napon szervezünk csoportfoglalkozásokat: kedden dekorációs csoport működik 9-től 12-ig, szerdán 10-től és 11-től kommunikációs, önismereti, irodalmi stb. csoport váltakozik. Párhuzamosan pszichológiai vagy szociális tanácsadás folyik. Nappali központ hiányában programjaink a Kolozsvár metropoliszövezeti Közösségközi Fejlesztési Egyesület (Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară) által felajánlott helyiségekben zajlanak.

Ki jogosult az alapítvány szolgáltatásaira?

– Azok jönnek hozzánk, akik hivatalos diagnózissal rendelkeznek, már jártak korábban kórházban vagy pszichiáternél valamilyen mentális betegség miatt, például skizofréniában, depresszióban, bipoláris depresszióban, valamilyen személyiségzavarban szenvednek.

Hogyan találtátok meg a Mano & Gregor együttest?

– Egyik gyűjtés során jutott el hozzánk a hír, hogy az együttes szeretne karitatív koncertet szervezni Kolozsváron. Ők szerettek volna valakit támogatni, nekünk meg folyamatosan szükségünk van a támogatásokra. Így találtuk meg egymást.

Röviden összefoglalva így néz ki az Estuar jelene. A jövő? Az alapítvány dolgozói szeretnék továbbra is működtetni ügyfeleik találkozóit fontos hivatalos tisztségeket ellátó személyekkel. Hosszabb távon kihívás számukra, hogy megint teljessé válhasson a múltban olyan jól működő csapat, és állandó céljuk konkrét segítséget nyújtani a hozzájuk fordulóknak. Ehhez főleg önkéntesekre lenne szükségük, de sms-ben is lehet bizonyos összeggel támogatni az alapítványt (részletek az Estuar honlapján: estuar.org).

 

Kép forrása: Finta Orsolya Facebook oldala

Hozzászólások