A National Basketball Association (NBA) december közepén bemutatta a Kia Performance Award díjátadó új és átalakított, átnevezett elismeréseit, amelyek a liga történelmének nagy játékosai közül hatnak a nevét viselik. Ezek közül a legjelentősebb a legértékesebb játékosnak járó díj (MVP), amelyet a hatszoros bajnok Michael Jordanről neveztek el. A trófea figyelmesebb szemrevételezésekor feltűnhet, hogy a többivel ellentétben ez nem a díj névadóját ábrázolja, hanem inkább kosárlabdázó modellt, korántsem véletlenül. Mindenekelőtt nézzük meg, mi is az a kecske és mi teszi a kecskét kecskévé.

Az utóbbi években bármilyen közösségimédia-felületen szembefuthatott az emberrel egy-egy kecskeemoji vagy maga a „goat” szó, ami általában nem az állatra, de még csak nem is a sátánizmusra utal, hanem a greatest of all time (minden idők legjobbja) rövidítése. A kifejezést (akkor csak „The Greatest” formájában) még az 1960-as években kezdte el használni saját beceneveként Muhammad Ali bokszoló. Később, a kilencvenes években a média egyéb sportolókra is kezdett ekként hivatkozni, például Michael Jordanre vagy Pelére. A kifejezés aztán elég hamar átszivárgott a zeneiparba, LL Cool J 2000-ben megjelent G.O.A.T. albuma is innen kapta a címét.

De kiből is lesz a kecske és miért nem lehet soha megállapodni egyetlen emberben? Nincsenek ugyan kőbe vésett szabályok, de azért jó, ha: 1. Az adott sportoló teljesítménye kiemelkedő a sportágában. 2. Globálisan ismert és elismert ember (már amennyire ez lehetséges, én sem tudnék pl. krikettjátékosra példát mondani). 3. Az adott korszak legmeghatározóbb személye a sportágában vagy úgy egyáltalán. Ezek mellett jó, ha népszerűsíti az adott sportágat olyanok számára, akik másként talán nem is hallottak volna róla. Ilyen sportember például Duke Kahanamoku, aki az addig csak Hawaiin ismert szörfözést ismertette meg a világgal.

Sok esetben lehetetlen egyetlen goat személyben megállapodni nemhogy egy-egy sportágon, de még ligákon belül is. A legtöbb sportágnak már legalább száz éve létezik profi változata, ennyi idő alatt pedig rengeteg dolog változott. A tudomány fejlődése, az életszínvonal javulása, a sportban lévő pénz mennyiségének elképesztő növekedése rengeteget változtatott a sportágak nagy részén. Képzeljünk el egy mai F1-es pilótát az 1950-es évek autóiban vagy akár John L. Sullivan kontra Tyson Fury bokszmeccset… A különböző korszakok sportolói különböző körülmények közt, más ellenfelek ellen, más módszerrel végezték a munkájukat. Ennek okán pedig szinte lehetetlen akár csak két korszak legjobbját is összevetni egymással. Nem beszélve arról, mennyire káros embereket méregetni egymáshoz ahelyett, hogy azok egyéni teljesítményét tárgyalnánk, másokétól függetlenül.

Itt nyer értelmet a fent említett trófea is. Ugyanis a díj egyik tervezője, a Jordan Brandnél is fontos szerepet betöltő Mark Smith szerint Michael Jordan azt szeretné, ha a díj nyertese önmagát látná a díjban, nem pedig őt, Jordant. Furcsa ilyet hallani a versenyszellem földi helytartójától. Hozzáállása rámutat arra, hogy valamiben a legjobbnak lenni nem feltétlenül egyenlő az elvakultsággal és a nagyképűséggel.

 

Hozzászólások