Az új isten
Az internet sötét, és tele van iszonyattal. Valahol a mélyén rejtőznek a laposföld-hívők, a chemtrailesek és azok, akik az életüket a sportcipők köré szervezik – félreértés ne essék, nem plázacicákról van szó. Ők a sneakerheadek, akik éjszakákat ülnek a bolt előtt, hogy megszerezhessenek egy párt a világmárka legújabb kollekciójából; akik folyamatosan újra és újra megdöntik az egy mondaton belül fölöslegesen használt angol szavak számának rekordját; akik nem is hordják a cipőket (szaknyelven stockolják és nem rockolják), legföljebb műanyagzacskóban; akiknek istenük a márka. Ha rákeresünk a sneakerculture kifejezésre, olyan cikkeket találhatunk az interneten, mint „A féllábú veterán, aki sneakerekkel gyógyítja a PTSD-jét” vagy „Miért kellene az iskolában tanítani a sneakerculture-t”.
Mikor a felvilágosodáskor megöltük az istent, az emberi társadalomban betöltetlen űr támadt. Folyamatosan új és új isteneket állítunk, amelyek megfelelnek a korszellemnek, majd mikor elfáradtak, ledöntjük őket, helyüket még újabb istenek veszik át. A huszadik század istene a tőke és a fogyasztás. A kígyó már nem csak a farkába harap, de fel is falja önmagát. A posztmodern isten ehhez képest ugyanannyira jelentéstelen és tétnélküli, mint a kor, amelyben született. Amikor a fogalmakat kicsúfolták, megfosztották jelentésüktől a szavakat, minden jelenthet mindent vagy annak az ellentétét is, semminek sincs tétje, még az istennek sem. Így járunk, ha elinfláljuk az isteneinket: mindegyik csak feleannyit fog érni, mint az előző.
Látszatra épülő, sorozatgyártott műanyag csoda, isteni lényegét hordozza a logó. Éjszakákat várnak a boltok előtt a messiásra, akit megjósoltak és megérdemelnek: a szinte havonta érkező új kollekcióra, hogy mindenki hazavihessen egy-egy szálkát Jézus keresztfájából. Az Isten után a Megváltót is elinfláltuk.
Míg minden termék ára a megvásárlás után csökken, addig a különleges sportcipőké nő. A régi isten már megadta magát, nincs más hátra, nekünk is be kell hódolnunk.
Lelked a márka, tested a kollekció, az elme a cipő, ez sneakerbuddhizmus.
Hozzászólások