Palya Bea Hazatalálok albumáról

A több mint négyórás vonatút huszadik percében felraktam a fejhallgatómat – annak érdekében, hogy a hangos zötykölődés, a szomszédos fülkében síró gyerek és a folyosón hangosan telefonáló bácsi ne okozzon maradandó halláskárosodást –, majd elindítottam egy random lejátszási listát a Spotifyon. Kis idő elteltével arra kaptam fel a fejem, hogy az erős női hang azt énekli „Engem érints, ne a képernyőt!” Ez a hang csakis Palya Bea lehetett. Hirtelen bevillant, hogy középiskolás koromban minden héten izgatottan vártam, milyen új számot tesz közzé az akkor megjelenő Hazatalálok albumáról. Így sikerült néhány év után újra beleszeretnem ezekbe a dalokba, és éppen emiatt óriási késztetést érzek arra, hogy megismertessem a Hazatalálokat minden ember lányával és fiával.

Az emberi kapcsolatok – legyen szó akár barátiról, szerelmiről vagy családiról – olykor irtózatosan nehezek tudnak lenni. A kötelek túlfeszülnek, lazulnak vagy végső esetben akár el is szakadnak. A magyar zeneiparban számos olyan dal született már, amely szakításról, a volt partner iránt érzett dühről vagy még mindig tartó szerelemről szól, azonban a válás témájáról nemigen ismerünk magyar zeneszámokat. Palya Bea pótolta ezt az űrt a 2018-ban megjelent Hazatalálok című albumával: dallamok és hangszerek segítségével megzenésítette a válás témáját.

Palya Bea több évtizede tevékenykedik aktívan a zene világában. Kezdetektől fogva érezhető volt a hagyományos magyar népzenével való mély kapcsolata a művészetében, ráadásul ezt folyamatosan gazdagítja a modern hangzásvilág és a különböző zenei stílusok és műfajok ötvözésével. Tizennégy saját albummal rendelkezik, kiadott már négy kötetet, ugyanakkor számos zenei díjat is bezsebelt az évek során. Emellett nem csak énekléssel foglalkozik a kétgyerekes édesanya: dalszerző, előadóművész, motivációs tréner, workshopoktató és író is egyben.

A követőkkel együtt megírt album

A Hazatalálok 2018 szeptemberében jelent meg tizenegy dallal. Noha a párok szétválása a fő téma, olyan zeneszámokkal is találkozunk, amelyek az önmegvalósításról, a boldogtalanság beismeréséről vagy a félelem leküzdéséről szólnak. Ezt az albumot Palya Bea nem egyedül és nem csak a saját válásáról írta. Az énekesnő több tízezernyi emberből álló Facebook-közösségével „szorosan tartja a kapcsolatot”, olykor online kávézásokra hívja a követőit. Őszinte kíváncsisággal posztol egy-egy téma kapcsán közösségi oldalán, és várja, mit válaszolnak mások, mi a történetük: „(…) a párok elválnak, az ezzel járó sérülések pedig feldolgozatlanul eszik a gyerekeket és felnőtteket, mint szú a fát. Továbböröklődik a bizalmatlanság és a fájdalom. Az immár ötvenháromezer emberből álló Facebook-közönségem is erről a feldolgozatlan fájdalomról, dühről, magányról beszél. Kiírtam e témáról egy bejegyzést, egy nap alatt csatlakoztak az oldalhoz ezren, és majdnem háromszázan megosztották a saját válásuk történetét. A téma tehát nem csak az enyém. De az enyém is.”

A nemek nézőpontjai

Az egyik érdekessége a Hazataláloknak, hogy több szemszögből is megközelíti a női-férfi kapcsolatok problémáit és nehézségeit.

Hogyan és miért marasztalják a nők magukat olyan kapcsolatban, ami már nem jó nekik? – az Amúgy egy jó ember című dal legelsősorban erre a kérdésre keresi a választ. Az énekesnő továbbá így ír az album negyedik daláról: „A kiút nem a férjünk hibáinak ismételgetése, hanem saját magunk megfigyelése. Mit szeretnék én. Mit csinálok én. Mit nem csinálok én. Szeretem-e magam. Vagy nem szeretem magam. Itt nagyobb eséllyel vannak megoldások.

Az előbbi dal párja a Jóravaló nő. Ebbe a dalba Palya Bea azokat a tapasztalatokat, sérelmeket és érzéseket gyúrta össze, amelyeket elvált férfiakkal folytatott beszélgetések során gyűjtött. „Még, ha többet is teszek / Neki elég jó nem leszek / Tüzét okádja dühödten rám / Pont olyan hangon, mint az anyám / De a feleségem jóravaló nő” – hangzik a zeneszám egyik szakaszában.

Na és a gyerek?

Palya Bea a szülők mizériája mellett megpróbálja a gyerekek perspektívájából is dalba önteni a válást mint szívbe markoló témát, és igencsak nagy sikerrel teszi ezt. Megpróbálhatnám a saját mondataimmal leírni, hogy pontosan miről szól a Két ház, de az énekesnőnél jobban úgysem tudnám megfogalmazni. „Egyik este Lili lányommal rajzoltunk otthon, amikor egyszer csak megkért: »Anya, rajzold le apát és magadat!« Én erre két külön házba rajzoltam magunkat. Nézte a képet, majd rajzolt egy utat a két ház közé. Én pedig tulajdonképpen csak lejegyeztem a valóságot dal formájában. Egy gyerek számára mindig nehéz megélni, hogy apa és anya különválik, valamelyikük elköltözik otthonról. Nehéz elfogadni az új helyzetet, hisz ilyenkor széthullik a korábbi ismerős világ, amiben eddig élt, és ami eddig a biztonságot jelentette. Ehhez képest kell egy új világot teremteni.

Különleges módon és mélyen kutatva mutatott rá Palya Bea a válás fájdalmára és az ezzel járó nehézségekre. Az énekesnő az albumon keresztül nem csupán saját tapasztalatait osztotta meg, hanem tágabb közösségének érzéseit is belefonta a dalokba. Ez az alkotás a feldolgozatlan fájdalomról, a kapcsolatok megpróbáltatásairól és az újrakezdés reményéről szólva segített abban, hogy a hallgatók mélyebben megértsék és átérezzék ezeket az élményeket. Palya Bea egyfajta hangulatos zenei terápiát ajándékozott mindazoknak, akik hasonlókon mentek vagy mennek keresztül, miközben a magyar zenei kínálatban új és érzelmekkel teli dimenziót teremtett a válás témakörében.

 

Kép forrása: Az énekesnő Facebook oldala

Hozzászólások