Így zajlott a 19. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó

Hatalmas népszerűségnek örvendett a 19. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. A kolozsvári Ördögtérgye Néptáncegyüttes szervezésében zajló eseményen 15 fellépő néptáncegyüttes és különféle zenekarok is megfordultak, de vásár, gyermekfoglalkozások, könyvbemutató, hajnalig tartó táncházak és divatbemutató is volt. Az eseménysorozat célja megőrizni, ápolni és népszerűsíteni a népi kultúrát, ugyanakkor színesebbé tenni a kolozsvári magyar kulturális és ifjúsági életet.

A Diákművelődési Házat minden programpont ideje alatt rengeteg érdeklődő lepte el. A programok nemcsak felnőtteknek, hanem a gyerekeknek is szóltak: mindenkinek, aki szereti a népi kultúrát, a zenét, a táncot. Csütörtökön az esemény nyitányaként az Otthonunk forrása – Lakó Lőrinczi Anna fotókiállítását lehetett megtekinteni, majd a Boldogasszony tenyerén, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes előadása következett. Ezt követően a fiatalok besereglettek a Planetáriumba és hajnalig tartó táncházon vehettek részt.

Az esemény második napján már színesebb repertoár várta a jelenlévőket. Láthatták a Katica, az örökké síró királykisasszony című, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes gyermekelőadását, ami megalapozta a jó kedvet és hangulatot a továbbiakhoz. Ugyanakkor nyílt nap volt a Sapientia Táncművészeti Karon, majd 17 órától a Teázz a Házban Kolozsváron beszélgetést hallgathattuk meg a Román Televízió Kaláka című műsoráról. Akik megosztották velünk szép, régi emléküket arról, hogyan is szervezték a műsort: Török István a Visszhang diákrádió egykori főszerkesztője, aki Török Violával a Kalotaszegi Kaláka társszervezői voltak, továbbá Csáky Zoltán, az RTV magyar adásában a Kaláka műsorok társszerkesztője, de jelen volt még a mérai táncrendet tanító Tötszegi András is. Meghívottak voltak a Székelyudvarhelyen szervezett Kaláka egykori résztvevői: Tötszegi Tekla és Szép Gyula, továbbá Kolozsvárról Könczei Csongor, Besztercéről ifj. Horváth Pál. A beszélgetés moderátorai Csinta Samu újságíró és Simonffy Katalin televíziós műsorszerkesztő voltak.

„Évek óta egy könyv kiadását tervezem a Kaláka történetéről a korabeli sajtó, a résztvevők emlékei, kallódó fotó- és videóanyag, interjúk alapján. Ugyanis a feldolgozatlan tévékritikákon kívül kevés elemző írás született erről a kultúrtörténeti eseményt teremtő tévésorozatról. Bárki, aki hallgat most minket, és köze volt hozzá, sokat segítene az adatgyűjtésben, amit Csinta Samu újságíró kollégámmal végzünk. Legyen egy új közösségi élettér, az Erdélyi Hagyományok Háza segítségével, a ma is elő hagyományok, kultúránk értékeinek fölmutatására” – mondta Simonffy Katalin.

Megtudtuk azt is, hogy nagyon sok fiatal vett részt ebben, és szívesen tanultak táncolni és énekelni úgy, hogy tévében is szerepeljenek. Az eseményen archív felvételeket láttunk az RTV Magyar Adásából, majd a Bekecs Néptáncszínház előadása zajlott, zárásként pedig természetesen táncház volt a Heltai FolkCenterben.

Szombaton a tíz órai kezdés nem tántorította el azok kedvét sem, akik hajnalig szórakoztak a táncházban, nagyon izgatottan várta mindenki a későbbi fellépéseket. Azt megelőzően viszont népi vásárt lehetett megtekinteni, különféle hagyományos portékát vásárolhattak az érdeklődök, de akár gyermekfoglalkozásokon is részt vehettek. Válogatni lehetett a különféle játékos programok között: volt kézműves program a Mókatárral, táncház Tálas Ágival, népi és ölbeli játékok Csatári Erikával, később pedig III. a Tüzet viszek… Gyermek- és Ifjúsági Néptáncgála, ahol a Szeret Néptáncegyüttes Bákóból/Moldvából, a Csillagocska Néptáncegyüttes Nagyváradról, a Kisbogáncs Kolozsvárról, a Kiskaláka Szamosújvárról és a Magyarlónai Loptás Néptáncegyüttes lépett fel.

A műsor után könyvbemutató következett Kádár Elemér: Körbe, körbe, karikába – Segédanyag a moldvai táncok oktatásához című kötetről. Szó esett arról, hányféle tánc létezik, melyek a formai elemek, hogyan áll össze a mozdulatanyag. Rögtön a könyvbemutató után táncoktatás következett ugyancsak Kádár Elemérrel és a Szeret Néptáncegyüttes tagjaival, akik segítettek és megmutatták, hogy nagyon könnyen meg lehet tanulni táncolni. A folytatásban divatbemutató zajlott Kiss Gabriellával és Vargyasi Melindával. 

A 19. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozón a leginkább várt program a gálaműsor volt, amely este hét órakor kezdődött ugyancsak a Diákművelődési Házban: a terem zsúfolásig megtelt, rengetegen helyet sem kaptak. Az est folyamán a Bogáncs, Délikert Möndörgő, Cuháré, Mérai Cifra, Szeret Néptáncegyüttes, Ördögtérgye, Sapientia Táncművészeti Kar, Szarkaláb és Zurboló együttesek léptek fel. A színpad mögött minden néptáncegyüttes nagyon izgult, a közönség pedig kíváncsian várta a produkciókat, és később hosszan tartó tapssal gratuláltak minden egyes csoportnak. Közreműködő zenekarok a Katlan, Lelkes, Rekegő, Rezeda, moldvai csángó fiatalok, Tokos és barátaik voltak.

Hajnalig tartó táncházzal zárták a 19. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozót a Heltaiban, ahol szintén rengetegen voltak, akik nagyon lelkesen járták a moldvai, kalotaszegi, széki, mezőségi, vajdaszentiványi, palatkai és küküllőmenti táncokat.

Az idei fellépő táncegyüttesek: Kiskaláka Néptánccsoport, Magyarlónai Gyermek Néptáncegyüttes, Kisbogáncs Néptánccsoport, Ördögborda Néptáncegyüttes, Csillagocska Néptáncegyüttes, Szeret Néptáncegyüttes, Sapientia Néptáncművészeti Kar, Zurboló, Délikert Möndörgő, Cifra, Cuháré, Szarkaláb és Ördögtérgye Néptáncegyüttes.

 

Kép forrása: Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó Facebook oldala

Hozzászólások