Mi a legnagyobb problémája január végén az egyetemistáknak?
Minden hónapnak megvan a sajátos jelentése a felsőoktatásban. Július, augusztus és szeptember a feltöltődés, a vakáció hónapjai, az október–december időintervallum leginkább lötyögésről, kávézásokról, bulikról, szabadidőről, néhány jegyzetkészítésről szól. A soron következő január és február senkinek nem áll közel a szívéhez. A beadandók és a projektek ropogtatják vasökleiket, a vizsgadátumok felkészülnek, felveszik a pozíciót, megiramodnak, és meg sem állnak addig, amíg a küszöbünkig nem érnek. Kövessük végig lépésenként a szessziós tanulás folyamatát.
- Megfelelő mennyiségű koffein a szervezetben
Ki hitte volna, hogy a legelső lépés a tanulás elkezdésében az energiaitalok beszerzése és a nagy adag kávék lefőzése. Az elkövetkező három hét kevés nyugalommal és még kevesebb alvással jár, emiatt mindenképpen pótolni kell az energiát a lehető legegészségtelenebb módon. Ezek a folyadékok megadják a kellő löketet a munkához. Egészségünkre!
- Jegyzetek kunyerálása
Isten áldja meg minden jóval azt az egyetemistát – és neki minden létező rokonát, ismerősét –, akinek minden egyes kurzusról, szemináriumról van egy szép, nagy jegyzete, ráadásul még olvasható is. Ritka az ilyen csoporttárs, meg kell becsülni! Miután meghívtuk kávéra vagy ebédre, a legártatlanabb pillantásokkal kérjük meg szépen, hogy küldje át azt a gyönyörűséges hatalmas jegyzetét – ha lenne oly szíves. A zsákmány megszerzésekor az egyetemista a természetes élőhelyén – az íróasztalánál – áttér a következő lépésre.
- A megfelelő zene kiválasztása
Dalolva jó szenvedni. Az előttünk tornyosuló jegyzethegynek csakis akkor tudunk nekivágni, ha a háttérben kellemes muzsika szól. Lehetőleg olyan, aminek nincs szövege, mert különben azon kaphatjuk magunkat, hogy órákon át tartó koncertsorozatot adunk önmagunknak.
- Saját jegyzetek készítése
Miután megittunk egy nagy bögre kávét, megszereztük a jegyzeteket és szól a zene a háttérben, teljes nyugalommal elkezdhetjük fogyasztani azt a temérdek információt, amit hónapok alatt kellett volna apránként megtanulni, nem pedig három nap alatt. Olvasás közben rájövünk, hogy mégsem annyira szép és átlátható a kolléga keze munkája, mint amilyennek látszott, így kénytelenek vagyunk saját magunknak jegyzetelni a jegyzetből. Veszélyes feladat, de létfontosságú.
- Elégedettség
Mikor befejeztük az egyik tantárgy teljes átnyálazását, a dopaminszint a csillagos eget súrolja. Az egyetemista ilyenkor igazi fenegyereknek érzi magát, abban a pillanatban ő a legmenőbb és legokosabb ember a földön. Csupán addig, amíg…
- Pánik!
Jaj, kellett nekünk egyetem! Mindannyian tudtuk, hogy hamarabb el kell kezdeni a tanulást! És még a szakgyakorlatnak neki se fogtunk! Ez szép. Igazán ügyesek vagyunk. Az októberi, lelkes énünk mit szólna ehhez? Szembe se mernénk állni vele… Menjünk, fordítsuk meg a tükröt a fürdőszobában.
- Tényleges tanulás
Az első – de nem utolsó – idegösszeomlás után egyfajta tisztánlátás önti el az egyetemistákat. Hirtelen megtelik a levegő motivációrészecskékkel, elkezdődik az effektív tanulás. Ilyenkor a környezet csendes, nyugodt, de az agy húzza a vasigát.
- Közös tanulás az évfolyamtársakkal
Egy idő után megunja az ember a saját társaságát, elgondolkodik, hogy mennyivel könnyebben menne a tanulás, ha csoportosan átbeszélnék a tételeket, kérdéseket tennének fel egymásnak a csoporttársakkal. Valaki hátha el is tudja magyarázni rendesen a tananyagot. Micsoda ötlet! Nincs más hátra, mint összeülni délután, majd rájönni, hogy ez mennyire rossz felvetés volt. A csoport valóban tanul az első tíz percben, de utána valamilyen módon a művelődési szeánszból kipanaszkodó, terápia jellegű beszélgetés lesz.
- Mindenkit és mindent utálni
Vészesen közeledik a vizsga, haladni kéne, de egyszerűen minden frusztrálja az egyetemistát. Ilyenkor mindenben megtalálja a hibát, az eddig észrevehetetlen hétköznapi dolgok egyenesen az őrületbe kergetik. Lassabban tölt be az internet egy videót? Jó, akkor majd elmagyarázom magammnak a tananyagot. Elfogyott otthon a tej? Jó, akkor iszom anélkül a kávémat, hátha leáll a szívem. Nem ír vissza öt másodperc alatt a szaktársam? Jó, akkor majd a következő félévben tudja, hogy kihez NE forduljon. Ez az utálat jobb esetben csak a vizsga előtti napon következik be, utána tovaszáll.
- Vizsga
Eljött a nagy nap. Forró zuhanyt veszünk, elkészülünk, közben egy kicsit kikészülünk, majd útnak indulunk. Hogy mi vár a teremben az egyetemistákra, arról csakis a szesszió után érdemes beszélni. Bizonyára túl fogjuk élni a csatát, de nem mindegy hogyan, milyen sebekkel térünk vissza. Három hét múlva fényt derítünk erre is.
Hozzászólások