Van az úgy, hogy a terjedelmes regények, az űrutazásos sci-fik, a mézes-mázas szerelmi történetek és a fennkölt poétikák helyett az ember valami könnyedebb olvasnivalóra vágyik. Valami olyanra, ami hétköznapi, teljesen élethű, megmosolyogtat, de a keserédes mindennapi igazságokról is megmondja a tutit. Péter Beáta Ez több lett. Maradhat?* című tárcanovellás kötetében olyan történeteket találunk, amelyek teljesen szokványosak, azonban érdekes tanulságokat vonhatunk le belőlük. Ilyen például a reggeli fésülködéssel járó fájdalom, a halogatás mestersége vagy akár a tavaszi gardrób kihasználhatatlansága.

A csíkszeredai szerző a Babeş–Bolyai Tudományegyetem teatrológia szakán végzett 2005-ben, később a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen folytatta tanulmányait drámaíró mesteri szakon. Jelenleg újságíróként tevékenykedik, neve több erdélyi hírportálon is felbukkan, elsősorban a Székelyhon és a Liget oldalain. És a gyerekekkel mi lesz? című írásával egy éve elnyerte a Külhoni Média a Családért díj 2021-es kiadását.

Tárcanovelláiban Péter Beáta a leghétköznapibb helyzeteket, figurákat, kifejezéseket igyekszik megragadni, hogy aztán olyan történeteket szőjön belőlük, amelyek mosolyra késztetnek, esetleg kicsit elszomorítanak, vagy elgondolkodtatnak aktuális társadalmi problémákon. Különösen az utóbbiról szól a könyv címét adó történet, amelyben Kissné szeretetet akarna venni a boltban, azonban a magányon, a pesszimizmuson, az irigységen és az alattomosságon kívül nem igazán kap mást.

A kötet világa és retorikája egyetemes, közérthető, egyes írásokban nagyon erősen kirajzolódik az erdélyi magyarság és a székelység jellemábrázolása. „Ülünk a tábortűz körül, csepegtetjük a szalonna olvadt zsírját a hagymakarikákkal borított kenyérre, egy pálinkásüveg körbejár, fogynak a sörök…” – olvashatjuk a Túlélésben. Nem csak ezek az élethelyzetek elevenítik fel az erdélyi vagy székely világot. A babonák, az öregemberek és -asszonyok karakterei, a pityókaszedés rituáléja – ezeknek köszönhetően a tárcanovellák elképzelhetőek, hihetőek, ugyanakkor vizuálisabbak és hitelesebbek is. A szerethető és élethű karakterek sokfélesége és egyszerűsége a szövegek többszöri elolvasására ösztönöz.

Mindez csak kis szegmense Péter Beáta kötetének. Kicsi és nagy, fiatal és idős, szórakozott és mélabús egyaránt megtalálhatja személyes kedvencét a szövegrengetegből – van miből válogatni. Fontos: a tanulság minden történet esetén más. A fésű miatt van a gubancé így szól: „Ránézek az órára, te jó ég, késésben vagyunk. Összefogom hát a haját, gyorsan befonom, kabát fel és sipirc ki az ajtón. Majd holnap reggel a másik felét fésülöm meg. És különben is, egy hercegnő kócosan is hercegnő.”

 

*Péter Beáta, Ez több lett. Maradhat?, Varjúvár Kiadó, Nagyvárad, 2020.

Kép forrása: Péter Beáta magánarchívuma/Veres Nándor

Hozzászólások