Elrajzolt indulatok. Sikkes rémramazúri. Vérfagyasztó pillanatok humorba kövesedett képei. A Kolozsvári Magyar Színházi Intézet harmadéves színművész hallgatóinak vizsgaelőadása Kosztolányi Dezső Édes Annája nyomán.

A komoly dolgokról beszélni kell. Vagy inkább ne használjuk azt a szót, hogy kell, az olyan szigorú, fogalmazzunk inkább úgy, hogy illik, korosztálytól függetlenül.

Kosztolányi Édes Anna regénye világszemléleti tükör, művészi és emberi értékrendjének foglalata, ahol nem egymással szemben áll az emberszeretet és a szolidaritás, sokkal inkább egymás mellé állítja őket az író. Szó van itt politikáról, de legfőképpen emberi érzésekről, amiket Kosztolányi – vagy ahogy a fiatal csapat említi: „KáDezső” – bravúrosan tálal egy bizarr, mégis emészthető történeten keresztül.

Az alkotócsapat nem titkolt szándéka, hogy egyszerre öleljen és rémisszen. Első látásra mindez tobzódhat a nézőben, és akkor ez még mindig csak a felszínkapargatás, akarom mondani a késélezés. A bő egy hónapos próbafolyamat alatt mondatról ritmusra, gesztusról pillantásra teremtődött meg az előadás sajátos atmoszférája, amely úgy képes közelebb hozni ezt a történetet és magát az üzenetét, hogy közben/időnként végig megborzaszt. Tény, hogy képes az előadás univerzuma az abszolút beszippantásra, ámbár fel-felvillan a sejtelmes, lélegzetkimaradós, gyomor-összeszűkülős szüszpansz. Kicsit kívülállónak, idegennek érezhetjük magunkat, akárcsak Anna, ebben a kaotikus és groteszk lakóközösségben, ahol megcsap a veszély, tragikum szele még akkor is, ha mi magunk válunk vagy válhatunk a legnagyobb fenyegetéssé.

Hangulatos, dinamikus és izgalmas előadásra számíthat a közönség, amelyből szignifikánsan áttetszik a 20-as évek tömegjelensége: a kedvezőtlen mentális állapot és ennek megannyi lecsapódási formája. A kollektív kín: a kiszolgáltatottság, a kollektív szenvedély: a pénz és a kollektív hiányosság: az irgalom. Belegondolva, talán nem is áll messze a ma embere ettől a tényállástól. Mondjuk úgy, hogy talán egy rendezői balra.

A hétfőn bemutatott előadást októberben még öt alkalommal láthatja a közönség (október 19., 23., 28. és 30-án 19 órától, 21-én 20 órától a színházi intézet Harag György Stúdiótermében – Farkas/Kogălniceanu u. 4.), de a teljes egyetemi év alatt ismételten műsorra kerül. Az előadás létrejöttében együttműködött a Csokonai Színház, a Csíki Játékszín, A Vadász Esélye színházi alkotóközösség és a Dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház.

Kosztolányi Dezső: Édes Anna-adaptáció. Rendező: Bélai Marcel. Dramaturg: Takács Réka. Látványtervező: Hatházi Rebeka. Előadja: Kozma Gábor Viktor osztálya. Időtartam: 2 óra 30 perc (egy szünettel).

Hozzászólások