A Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle keretében október hetedikén, szombat délelőtt vetítették a Győzelem moziban a magyar animációs filmek egyik legjobbját, a Hófehért.

Az 1984-ben bemutatott, Nepp József által rendezett rajzfilm főleg felnőttesebb humoráról ismert, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyerekek számára élvezhetetlen lenne, sőt sokakhoz hasonlóan nekem is ez volt a kedvenc gyerekkori rajzfilmem.

A Hófehér felfogható akár a Hófehérke szatirikus változataként is, de ennél sokkal többről szól. Bár a kerettörténet sok eleme és a szereplők nagy része reflektál az eredetire – vagyis itt is megtalálhatók olyan szereplők, mint a gonosz királynő, a vadász, a törpék vagy éppen a címszereplő maga –, de ezek jellemben, külsőségekben, motivációkban vagy éppen cselekedeteikben eltérnek az eredetiektől. A címszereplő például természetfeletti fizikai erővel van megáldva, fehér a haja és vörösek a szemei, emellett egyáltalán nem a hercegnőktől megszokott személyiséggel és külsőségekkel rendelkezik, mint amilyen a többi mesében. Feltűnnek továbbá más, az eredetiben nem létező, de a középkori settingekben már megszokott karakterek: udvarmester, hóhér, kovács, fekete mágiával is foglalkozó enyhén perverz tudós stb.

A rajzfilm humora leginkább a valóságos mindennapi életre, a középkorra és a hatalomra való áthallásokra épül. Gyakran tesz utalást a film készültekor aktuális rendszerre is. Persze mindezt jól burkolva, hogy a kisebbeknek is élvezhető legyen, még akkor is, ha sok viccet a gyerekek kevésbé értenek meg. 

Az érdekes alternatív történet és humor mellett az animáció is remekel, bár meglátszik rajta a majdnem negyvenévnyi kor. Továbbá olyanok adták hozzá a hangjukat, mint Körmendi János, Halász Judit, Kállai Ferenc vagy éppen Haumann Péter, zenéjét pedig a Macskafogóból is ismert Deák Tamás szerezte, ami jól illeszkedik a film sötét, ugyanakkor humoros történetéhez.

A rajzfilm humora és üzenete ma is aktuális és megállja a helyét a Macskafogó vagy a Lúdas Matyi mellett nézhetőségben és újranézhetőségben.

Hozzászólások