A Vörös könyvecske vagy Idézetek Mao Ce-Tung elnöktől, a Kínai Népköztársaság alapító atyja, Mao Ce-Tung beszédeinek, írásainak és idézeteinek gyűjteménye. Az 1964 és 1976 között, a kínai kulturális forradalom idején kiadott, zsebméretű könyv a maoista ideológia ikonikus szimbólumává és a politikai indoktrináció központi eszközévé vált.

A könyv Mao gondolatainak és eszméinek a kínai lakosság körében való terjesztésére szolgált. Úgy tervezték, hogy könnyen hordozható és a tömegek számára hozzáférhető legyen. A könyvet a kommunista párt tagjai, a katonaság és a nagyközönség számára készült útmutatónak szánták, amely elősegíti a maoista elvek követését és a forradalmi lelkesedést. 

Az egyik legfontosabb jellemzője, hogy hangsúlyozza a tömegek fontosságát és az osztályharc szerepét a társadalom alakításában. Mao idézetei kiemelik a folyamatos forradalom, az önállóság és a szocialista állam vélt ellenségei elleni állandó harc szükségességét. Az olyan mondatok, mint a ,,Virágozzék száz virág, hadd küzdjön száz gondolkodási iskola” és ,,A politikai hatalom a puskacsőből nő ki” összefoglalják Mao politikai filozófiáját és stratégiáját.

A könyv döntő szerepet játszott a Mao Ce-tungot körülvevő személyi kultuszban is. Idézeteit tisztelettel kezelték, és a polgároktól elvárták, hogy memorizálják és szavalják a könyvből vett részeket. Mao képét gyakran ábrázolták a könyv mellett, erősítve a szavai és a kommunista eszmék megtestesülése közötti kapcsolatot. 

Hatása azonban túlmutat a politikai propagandában betöltött szerepén. Globális jelenséggé vált, és világszerte népszerűvé vált a baloldali mozgalmak és forradalmárok körében. A könyv hatása kiterjedt az 1960-as és 1970-es évek ellenkultúra mozgalmaira is, a könyv híres piros borítója pedig a lázadás és a tiltakozás szimbólumává vált. 

Történelmi jelentősége ellenére fontos felismerni a könyv és Mao uralmának ellentmondásos vonatkozásait. A kulturális forradalom, amelyet részben Mao gondolatainak terjesztése segített elő, széles körű társadalmi és politikai felfordulást eredményezett, üldöztetéshez, erőszakhoz és a kulturális örökség megsemmisítéséhez vezetett.

Hozzászólások