Janne Teller Semmi című regénye a megjelenésekor nagy port kavart Dániában, rövid időre be is tiltották, mielőtt kötelező olvasmánnyá tették a dán iskolákban.

Janne Teller irodalma, amely elsősorban regényekből és esszékből áll, következetesen az élet és az emberi civilizáció egzisztenciális szemléletét hangsúlyozza, ami megosztja az olvasókat.

Igényességével a Semmi bebizonyítja, hogy az ifjúsági irodalomnak nem kell könnyednek vagy „irodalmi jelentőségtől” mentesnek lennie. A meglehetősen kifinomult ifjúsági regény az egyszerű nyelvi forma ellenére (talán a fordítás mellékhatása) sok felkavaró részlettel rendelkezik. Arra kényszerít, hogy perspektívát váltsunk, és szembesüljünk a következő kérdésekkel: Van-e értelme bárminek is? Lehet-e bárhol értelmet találni? Jobb-e egyáltalán semmit sem csinálni, ha semmi sem számít?

A történet azzal kezdődik, hogy Pierre Anthon egy nap az osztály előtt kijelenti: „Semminek nincs értelme. Ezt már régóta tudom. Ezért semmit sem érdemes csinálni. Erre csak most jöttem rá.” Miután a létezésnek sincs értelme, a hetedikes otthagyja osztálytársait, felmászik egy fára, és ott marad. Hiába dobálják meg társai kaviccsal, nem tudják rávenni, hogy lejöjjön. A gyerekek elhatározzák, lemondanak a számukra legfontosabb dolgokról, hogy bebizonyítsák Pierre Anthonnak, illetve saját maguknak, hogy az életnek igenis van értelme, ezért létrehozzák a Fontos Dolgok Halmát. Többek között új cipő és horgászbot is felkerül a halom tetejére. Pierre Anthont semmi sem hatja meg, semmi sem győzi meg. Változatlan apátiájának megtörésére egyre személyesebb és szimbolikusabb jelentőségű dolgok kerülnek a Fontos Dolgok Halmára, például hörcsög, imaszőnyeg és az egyik szereplő testvérének koporsója.

Ahogy egyre nagyobb áldozatokat kell hozniuk és egyre többet kell feladniuk abból, ami számukra értékes, a fiatalok elkezdenek egymás ellen fordulni. Elemi kulcspontnak bizonyul a regénynek ez a része: a gyerekek agressziójának fokozódása és az erkölcsi értékek végső elvesztése.

Azoknak ajánlom ezt a könyvet, akik szeretnek kellemesen csalódni az ifjúsági irodalomban, illetve nem félnek kisebb egzisztenciális krízistől.

 

Jane Teller, Semmi. Scolar Young Adult, Budapest, 2010.

 

Kép forrása: Wikimedia Commons

A cikk a 2023. április 12-ei számban jelent meg.

Hozzászólások