Visszaélések a katolikus egyházban – mit tehet az újságíró?
Felmerül egy megrázó téma. Sokakat érinthet. Hiteles információ gyűjtése következik. Írott forrás találása. Beszélni hajlandó emberek felkeresése. Megszólaltatni áldozatokat és elkövetőket. Ártatlanokat és bűnösöket. Valahogy át kell látni a rendszert. Majd jön a sztori megírása. Mérlegelés a kollégákkal a kockázatokról. Publikálás.
Tom McCarthy Oscar-díjas Spotlight című filmje megrendítő, szinte sokkoló történetet mutat be 2001-ből: a Boston Globe újságírói az egyházban elkövetett szexuális visszaélések ügyében kezdenek el nyomozni. A film címét adó újságírócsoport a bűnügyi hírekre, nyomozásokra specializálódott. Felfedezik, hogy a bostoni katolikus egyház már évtizedek óta eltussolja azokat a szexuális visszaéléseket, amelyeket az egyházi alkalmazottak (papok) híveikkel követtek és folyamatosan elkövetnek. A zsurnalisztacsapat hosszú hónapokon át tartó munkával és kitartással próbálja felszínre hozni az igazságot, de arra is eredményesen rámutatnak, hogy az újságírói munka milyen fontos szerepet játszhat az igazság megismerésében és a társadalom alakításában.
Noha a rendezői és operatőri munka önmagában elég lenne ahhoz, hogy átjöjjön a képernyőn keresztül a szerkesztőségi nyomozómunka nyomasztó, sötét hangulata, erre rátesznek egy lapáttal a színészek is. Hitelességük, szenvedélyük és kifejezéseik nagyon élethűen mesélik el a 2001-es történetet, a nézők kétségkívül átérzik az események tragikusságát és súlyát. Az újságírók szerepében Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams és Brian d’Arcy James láthatóak. Keaton alakítja a Spotlight vezető szerkesztőjét, Walter Robbinsont, aki elkötelezettségével segíti a nyomozást. Mark Ruffalo a szenvedélyes és már-már „megszállott” újságíró, Michael Rezendes szerepét játssza: mindenekfelett ragaszkodik az igazság felderítéséhez. McAdams a nyugodt és eltökélt Sacha Pfeiffer bőrébe bújt, d’Arcy James pedig Matt Carroll újságírót játssza, aki leginkább az adatok és a statisztikák feldolgozásáért felelt. A mellékszereplők között olyan nevek is feltűnnek, mint Stanley Tucci, aki a bostoni ügyész szerepét alakítja, vagy Liev Schreiber, aki a Boston Globe új főszerkesztőjét, Marty Baront játssza.
A film több díjat is elnyert: a legrangosabb az Oscar-díj a legjobb film és a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában. Számos más jelölésben is részesült a Spotlight (például BAFTA Awards, Kinema Junpo Awards, Golden Globes), de még a filmben szereplő színészeknek is sikerült díjakat bezsebelniük remek alakításukért. Például Mark Ruffalo az Észak-Karolinai Filmkritikusok Szövetségének (North Carolina Film Critics Association) legjobb férfi szereplő díját nyerte el.
Érzelmes és tragikus filmről beszélünk, amely nemcsak simán a katolikus egyházban elkövetett visszaéléseket mutatja be tényszerűen. Az áldozatok történetei, lelkiállapotai is nagy hangsúlyt kapnak a Spotlightban, és talán emiatt számítanak a megható jelenetek a legemlékezetesebbeknek. Leginkább azoknak ajánlom, akik szeretik a lassan kibontakozó történeteket, a nyomozást, az igazság felderítését mindenek felett, és az igaz sztorikon alapuló adaptációkat.
Hozzászólások