Lassan, de biztosan közeledik minden egyetemista rémálma, a vizsgaidőszak. Persze, néhány tipp segítségével könnyebben átvészelhetjük ezt a kritikus időszakot, de azért arról sem szabad megfeledkezni, hogy mi játszódik le ilyenkor az emberben.

Kezdjük azzal, hogy szilveszterkor megint megígéred magadnak, hogy az új év kezdetével rendszeresen tanulni fogsz, elkezdesz diétázni vagy egészségesebben élni. Akkor itt is van az ideje, hogy nekikezdj mindezeknek, erre pedig itt a tökéletes alkalom – a szesszió. Amennyiben tavaly óta egészségesebb életmódot tervezel folytatni vagy akár diétázni, akkor mindezeken a vizsgaidőszak tud segíteni. A napjaid fő vagy egyetlen menüje a kávé lesz, ami segíteni fog koncentrálni és fennmaradni az éjszakai tanuláshoz. Kávé nélkül ez a periódus kibírhatatlan. Az egészséges életmód elmaradhatatlan része a testmozgás. Tudod, hogy ebben mi segít a legjobban, ha nincs időd elmenni konditerembe? A felellőségeid elől való futás, ami remek kardiogyakorlat. Amikor tudod, hogy egy hét múlva öt dolgozatot kell leadnod és te még a címeket sem tudod, akkor már futnod kell. Az időbeosztásod miatt fölösleges aggódnod, ugyanis, ahogy a közmondás tartja, amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra, hanem inkább az utolsó utáni pillanatra. Elvégre a gyémántok is nagy nyomás alatt születnek, nemde? Ebben az időszakban a leggyakrabban használt mondatok közé tartozik a „van még időm”, vagy „de hát nem is olyan sok ez az anyag”. Annyi minden közbeszól, mint például a kedvenc sorozat, amit muszáj végignézni, vagy a legfrissebb pletyka, amit ki kell beszélni a barátokkal. 

Oké, a kezdeti nehézségeken már túljutottál, ott van előtted az a bizonyos könyv vagy a laptop. El is kezded olvasni az anyagot, de hirtelen minden más fontosabb. Ismerős érzés? Amikor hirtelen eszedbe jut, hogy sürgősen ki kellene festeni a körmödet, vagy a szobád nagytakarításra szorul, na meg persze ki kell próbálni a legújabb szuper sütireceptet is. Ajjaj, és már megint eltelt fél nap! Aztán nincs mese, muszáj erőt venni magadon, ha nem akarsz megbukni. De ha már napok óta ki sem mozdulsz a szobádból, és semmi társasági életed nincs, mert még a telefont is csak meghatározott időközönként csekkolod, akkor előbb-utóbb úgy fogod érezni, hogy megbolondulsz a négy fal között. Ilyenkor muszáj kimozdulni, legalább bulizni egyet, persze, szigorúan csak egy-két koktél kíséretében. Reggel meg jön a jól ismert bűntudat, rosszabb esetben pedig a másnaposság is, és felmerül benned, hogy mennyivel hasznosabban is tölthetted volna az estét. Na de sikerült átrágni magad a fontos dolgokon (örök hála a rövidített olvasmányoknak és összefoglalóknak), de azért aggódsz, hogy mi van, ha mégsem. Ezért jó eséllyel az utolsó estét nem alvással vagy pihenéssel töltöd, hanem gyorsan átnézed még az anyagot, miközben a haverokkal egymást rémisztgetitek, hogy mennyire nem tud senki semmit. Reggel aztán kialvatlanul, remegő lábakkal mentek az egyetemre, ahol körbenézve azért határozottan jó érzés, hogy a többiek sem néznek ki jobban. Végezetül pedig, még néhány biztató szó. Ha félig meg is bolondulsz a stressztől, és elkezd hullani a hajad, nem kell csüggedned, mert reggelente legalább eggyel kevesebb dologgal kell bíbelődnöd. Egyszer a vizsgaidőszak is véget ér, akárcsak a százéves háború. 

Hozzászólások